czwartek, 25 lipca 2013

Róże - poradnik


Róże cieszą się opinią najbardziej popularnych kwiatów na świecie. Swoją popularność zawdzięczają różnorodności pod względem koloru, rozmiaru, zapachu i gatunku.

Pierwsze róże pochodzą z Chin, natomiast obecnie uprawiane są na całym świecie.

Symbolizm:
czerwone róże oczywiście symbolizują miłość
różowe natomiast - przyjaźń
białe to symbol szacunku, skromności oraz niewinności, ale też niewinnej pierwszej miłości
błękitne róże wyrażają wierność
żółta róża to symbol przyjaźni, radości, ciepła, oznacza też troszkę
róża pomarańczowa oznacza entuzjazm, ale też fascynację i pożądanieGatunków róż jest całe mnóstwo. Obecnie wyróżnia się na świecie około 200 ich gatunków. Ciężko jest opisać wszystkie dlatego ja skupie się głównie na tych, najczęściej wykorzystywanych w bukietach ślubnych.


Róże tradycyjne / standardowePakowane są po 25, 50, 75, 100, 125, 150, 200 sztuk w dodatku o różnych długościach łodyg

na giełdzie ceny zaczynają się od około 1zł/szt. - do około 3-4zł/szt.
cena różni się w zależności czy róże są krajowe czy z importu, od długości, gatunku, pory roku

w kwiaciarni koszt jednej róży wynosi 2-6zł/szt
(!!!pamiętajcie podane wyżej ceny są cenami orientacyjnymi, mogą być one zmienne w zależności od pory roku, gatunku lub koloru kwiatów)


Ciekawostka:
Wiele osób dziwi się, czemu za bukiet z kilkunastu róż trzeba zapłacić około 200-300zł skoro kupując róże na sztuki wychodzi dużo taniej...

przykład: panna młoda chce bukiet z 24 róż w trzech kolorach, róże drogie nie są, ale kwiaciarnia nie może kupić 8 takich, 8 takich i 8 takich
musi kupić 3 paczki po minimum 25 róż, inwestuje pieniądze, pozostałe kwiaty jej zostaną, ale jest ryzyko że może ich nie sprzedać, dlatego musi liczyć więcej a cena za bukiet stosunkowo się podnosi. Do tego dochodzi jeszcze koszt robocizny i akcesoriów typu mikrofon, taśmy, druciki, wstążki, ozdobne liście itp.


Trwałość: 
od 5 do nawet 10 dni


Dostępność: 
cały rok


Kolory:źródło:www.jmpflowers.pl


Róże nostalgiczne


Jest to kolekcja nowoczesnych róż o niespotykanej dotychczas palecie barw, odznaczają się witalnością, dużą zdrowotnością liści i zapachem kwiatów. Nazwa pochodzi od oryginalnej, pięknej odmiany - Nostalgie® . Prekursorem i jednocześnie wiodącym hodowcą róż nostalgicznych jest niemiecka firma Rosen Tantau.

Kwiaty róż nostalgicznych mają charakterystyczny wygląd, najprościej mówiąc są podobne do kwiatów piwonii. Pąki kuliste a kwiaty z płatkami ułożonymi jak u piwonii.
Określenie nostalgiczny kwiat określa "piwoniowy" wygląd kwiatu. Nie każda odmiana, która ma kwiaty nostalgiczne należy do kolekcji Nostalgie® Rosen, należą tu tylko odmiany wyhodowane w Rosen Tantau.


źródło:www.rosen-tantau.comRóże ogrodowe (wielokwiatowe) 


Róże wielokwiatowe to dla większości z nas pierwsze skojarzenie gdy myślimy o współczesnych różach ogrodowych i właściwie nie ma co się dziwić ponieważ jest to nadal najbardziej popularna grupa róż ogrodowych, mimo licznej konkurencji ze strony swoich mniejszych kuzynów czyli róż rabatowych oraz róż w stylu angielskim.
 źródło:www.freshgardenroses.comRóże  angielskie


Róże angielskie to marka ściśle związana z angielską szkółką David Austin Roses. Przez lata ugruntowała ona swoją wartość dzięki wyjątkowej formie kwiatów najczęściej pojedynczej rozety luźno złożonej z czterech części ale również tych o kształcie kielicha lub nawet przypominających kulę. Róże angielskie to najbardziej perfekcyjne połączenie czaru dawnych róż, ich aromatu z szerokim wachlarzem barw.źródło:www.floribunda.pl


Róże ogrodowe, nostalgiczne czy angielskie niestety nie postoją długo w wazonie czy bukiecie, te odmiany cechuje krótsza żywotność niż tradycyjne róże.

Dobrą wiadomością jest to że 'nasze' krajowe róże ogrodowe kwitną przez całe lato. Niestety obok plusów znajdą się i minusy - róże te są u nas mało popularne, łatwiej zdobyć je w ogrodnictwie niż kwiaciarni.
Dobra kwiaciarnia może je sprowadzać przez cały rok z Holandii lub Ekwadoru.źródło:www.google.com,fora internetowe
Wszystkie informacje na temat ceny, kolorów, występowania, zaczerpnięte są z internetu, nie zawsze są to sprawdzone źródła, więc przed podjęciem decyzji najlepiej skontaktuj się z daną kwiaciarnią czy będzie w stanie sprowadzić dla ciebie odpowiednie kwiaty.
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz